Uncategorized

YBÜ deliryumu için tedavi edilen hastalar COVID-19 salgını devam ettikçe artacaktır

Havalandırılan hastaların yaklaşık% 70-80’i ICU deliryumu yaşayacaktır, bu da hastaların şaşkın bir duruma girmesine neden olur ve uzun süreli bilişsel bozukluklara ve hafıza açıklarına yol açabilir. Bu nedenle GlobalData, COVID-19 salgını devam ettikçe YBÜ deliryumu için farmakolojik tedavilerin uygulanmasında bir artış görmeyi beklemektedir.

COVID-19 hastalarının yaklaşık% 5’inin YBÜ’ne yatırılması gerekmektedir. Havalandırılan hastalar yoğun bakım ünitesinde daha uzun süre geçirirler ve iki haftaya kadar havalandırılırlar. Bu, bu hastaları yoğun bakımdan ayrıldıktan sonra bile fiziksel, bilişsel ve zihinsel sağlık sorunlarına neden olan yoğun bakım sonrası sendromlar geliştirme riskini artırır. Yoğun bakım deliryumu bu sorunlardan biridir ve hastaların hastanede daha uzun süre kalmasına ve altı aylık sağ kalım süresinin azalmasına neden olabilir. Bu bilişsel bozukluklar hastaneden taburcu edildikten sonra aylar ila yıllar sürebilir.

Yoğun bakım deliryumu çeşitli açılardan şiddetlenir. COVID-19 hastaları izole edilmiştir ve sosyal ve fiziksel etkileşimleri daha azdır. Virüs sızarak beyne zarar verebilir veya beyne kan akışını sınırlandırarak iltihaplanmaya neden olabilir. Ek olarak, havalandırılan hastalar genellikle öksürüğü bastırmak veya hastaların bir solunum tüpünü tolere etmelerine yardımcı olmak için sedasyona tabi tutulur. Bununla birlikte, bu ilaçlar deliryum, özellikle benzodiazepinler riskini artırabilir, bu da diğer yatıştırıcılar yetersiz kaldıkça daha yaygın olarak kullanılabilir.

YBÜ deliryum hastalarını tedavi etmek için en sık kullanılan antipsikotik ilaçlardan biri, haloperidoldür. etki mortaliteyi azaltmak, deliryumu önlemek ve yüksek riskli hasta sonuçlarını iyileştirmek. Diğer ikinci kuşak atipik antipsikotikler, psikotropik ajan olarak işlev gören ve aynı zamanda şizofreni için bir tedavi olarak kullanılan bir piridopirimidin türevi olan risperidonu içerir. ”

Johanna Swanson, GlobalData Ürün Müdürü

GlobalData daha önce 2020 için küresel deliryum ilaç tedavisi pazarının 335 milyon dolar olduğunu tahmin ediyordu. Bu tahmin, COVID-19 salgını öncesinde geçmiş yılların yıllık beyanlarına ve kaynaklı broker raporlarına dayanıyordu. COVID-19 YBÜ’ne başvuru sıklığının artması ve bunun sonucunda ortaya çıkan deliryum oranları ile bu tahmin artacaktır.
Source link

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı