Uncategorized

Verimlilik için Meditasyon

Bir sürü araştırma, meditasyonu olumlu sonuçlara, yani barış ve mutluluk gibi küçük şeylere bağlar. Peki ya daha iyisi ya da daha kötüsü, birçoğunun her şeyden önce üretkenliğe öncelik verdiği bu sonuç ne olacak?

Eğer onlar için çalışıyorsa …

Birçoğu üretkenliklerini meditasyona bağlar. Yuval Noah Harari, örneğin, uluslararası en çok satanlar yazarı Sapiens, her yıl sessizce geri çekilir ve sadece düşüncelerini gözlemleyerek iki ay geçirir. Bu, odak noktası olmadan, kitaplarını yazmak mümkün olmaz diyor. Oprah için, meditasyon bir sükunet hissi ve en iyi işini yapmak ve en iyi hayatını yaşamak için bir alan teşvik eder.

Meditasyon Verimliliği Nasıl Artırır?

Meditasyonun verimliliği artırabileceği bilim tarafından desteklenmektedir. Olası aracı faktörler – azalmış stres ve duygusal reaktiviteden artan öz kontrol ve enerjiye kadar – ama üçüne odaklanalım: geliştirilmiş karar verme, dikkat kontrolü ve problem çözme.

Geliştirilmiş karar verme

Pennsylvania’daki araştırmacılar, meditasyonun batık maliyet yanlılığını en aza indirip indirmediğini araştırdı – para, zaman veya çaba zaten yatırılmış olduğu için bir şeye devam etme eğilimi. Örneğin, önceden hazırlandığından istediğinizden daha fazlasını yiyebilir, yıllardır içinde bulunduğunuz gibi kötü bir ilişkide kalabilirsiniz veya daha önce başladığınız için çıkmaz bir projeye devam edebilirsiniz. (Tanıdık gelen bir ses var mı?)

Araştırmacılar katılımcıları bir farkındalık durumuna ya da bir zihin gezdirme durumuna ayırdılar, burada ya nefeslerine (dikkat) odaklandılar ya da akla gelen her şeyi düşündüler (zihin dolaşımı).

Sonra, önemli bir karar vermek zorunda kaldılar. Yeni bir matbaa için 200.000 dolar ödemiş bir matbaanın CEO’su olduklarını düşünüyorlar. Bir rakibin kırıldığını ve matbaalarını sadece 10.000 dolara sattığını öğreniyorlar. % 50 daha hızlı ve çalıştırmanın yarısı kadar. Satın almalılar mı?

Zihinsel gezinme koşullarında% 44’ü hayır derken, dikkatlilik durumundaki çoğu (% 78) evet dedi ki, para zaten berbat, eski basına “batmış” olduğu için şirketin geleceğinden taviz vermeyi reddetti.

Dikkat kontrolü

En iyi işimizi yapmak, odaklanmamızı gerektirir. Dikkat kontrolünün bir ölçüsü iki arka görevdir. Bu görev için, insanlara birer birer mektuplar sunulur ve ara sıra görüntülemekte oldukları kişinin “iki geri” görülenle aynı olup olmadığı sorulur.

Farkındalık meditasyonunun bu görevdeki performansı artırıp artırmadığını incelemek için, araştırmacılar bazı bireylerin nefeslerine (farkındalık durumu) odaklanmalarını ve diğerlerinin Yüzüklerin Efendisi sesli kitap (kontrol koşulu). Dikkatlilik durumunda olanlar üstün dikkat kontrolü sergilemekle kalmadı, aynı zamanda meditasyon da daha az yorgunluk ve kaygı ile sonuçlandı.

Kendinizi dikkatinizi dağıtmaya, uyuşukluğa veya rahatsızlığa eğilimli bulursanız, nefesinize katılmak için bir dakikanızı ayırmak sizi tekrar yoluna sokabilir.

Problem çözme

Einstein bir keresinde “Sorunlarımızı, onları yaratırken kullandığımız düşünce ile çözemeyiz” dedi. Fakat düşüncemizi nasıl değiştirebiliriz? Sorunlarımızın çözümlerini görmek için kendimizi nasıl kullanıma hazırlarız?

Hollanda’daki araştırmacılar, bireyin ortaya çıkan duyumlara veya düşüncelere katıldığı açık izleme (OM) meditasyonu ile yaratıcı problem çözmenin geliştirilip geliştirilemeyeceğini incelediler. Özellikle, araştırmacılar bunun bir soruna birden fazla çözüm olduğunda birçok fikrin üretilmesi olarak tanımlanan farklı düşünceyi teşvik edip edemeyeceğini sordular.

Farklı düşünceleri değerlendirmek için Alternatif Kullanımlar Görevi (AUT) kullanılmıştır. Bu görev için, insanlar bir nesne için olabildiğince çok olası kullanım bulurlar. Örneğin, bir tuğla bir adım, bir kağıt ağırlığı veya bir dambıl olarak kullanılabilir.

OM meditasyonundan sonra katılımcılar AUT’da önemli ölçüde daha iyi performans gösterdi. Daha fazla kullanımın yanı sıra, düşünceleri daha esnek (kullanımları daha çeşitli) ve orijinaldi (kullanımları başkaları tarafından önerilenlerden daha farklıydı).

Nereden başlamalı?

Meditasyonla ilgileniyorsanız, zamanınız olmamasına rağmen, yukarıdaki avantajların çoğunun 5 dakika gibi kısa seanslarla elde edilebileceğini unutmayın. Ve nefesinize katılma fikri çok sıkıcı görünüyorsa, bunun tek yol olmadığından emin olabilirsiniz. Klasik kitabında Nereye gidersen git, işte oradasın John Kabat-Zinn, yürüyüşe dayalı bir meditasyondan kendini bir dağ olarak hayal etmeye, ormanlar ve çayırlarla çevrili bir dizi uygulamayı özetliyor.

Peki, iyileştirilmiş karar verme, odaklanma ve problem çözme size iyi geliyorsa, neden meditasyon yapmıyorsunuz? Potansiyelinizin kilidini açmanın anahtarı olabilir.

Eser sahibi

David Robinson İngiltere, Londra’da psikoloji ve sinirbilim dalında lisans, yüksek lisans ve doktora derecelerini tamamladı. Kurucu ortağıdır. UKFitness.Proİngiltere’nin en büyük kişisel antrenör veritabanı.


REZERVASYON YAP
ERİN FALCONER!

Erin aşırı planlanmış, bunalmış kadınlara daha fazlasını nasıl başarabileceklerini gösterir. Erkekler tarafından yazılan geleneksel üretkenlik kitapları, kadınların yapılacaklar listesine bakarken hissettikleri kültürel baskıların karmaşasına zar zor dokunmaktadır. Sh * t Nasıl Yapılır size hayatınızın mükemmelleşmek istediğiniz üç alanında nasıl sıfırlanacağınızı öğretecek ve daha sonra nasıl geri yükleneceğini, dış kaynak kullanacağınızı veya geri kalanı hakkında bir lanet vermeyi nasıl durduracağınızı gösterecek.


Source link

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı