Uncategorized

SOSYAL KAYGI VE PRORASTİNASYON: GERÇEKTEN ANLAMI “YAPAMIYORUM”

Birçok Erteleme Biçimi

Birisi bir görevi başlatmak için oturduğunda çok şey görünebilir. Bir görevin tamamlanmasını geciktirme eylemi olan erteleme, zorlayıcı veya çok adımlı bir görevle karşılaşıldığında yaygın bir yanıttır.

“Bunu yapamam” düşüncesinin aslında birkaç anlamı olabilir. En etkili eylemi gerçekleştirmek için bu düşüncenin işlevini incelemek yararlı olabilir. “Yapamam” düşüncesi, bir göreve nasıl başlanacağı, görevi tamamlama becerisi eksikliği, nihai ürünün nasıl değerlendirilebileceğinden korkma ya da kişinin görev.

Ertelemeye Uygulanan Bilişsel Model

Bilişsel-davranışçı terapide (CBT), düşünceler, duygular ve duygular arasındaki ilişki sıklıkla tartışılır. Araştırmalar, sosyal kaygılı bireylerin, fonksiyon ertelemesini açıklayabilecek çok daha yüksek düzeyde mükemmeliyetçilik ve deneyimsel kaçınma seviyesine sahip olduğunu göstermektedir (Buckner, Zvolensky, Farris ve Hogan, 2014; Ferrari, 1991; Flett, Blankstein ve Martin, 1995). Bu anlamda erteleme, davranış kişinin gerçek bir görevi tamamlama yeteneğinden bağımsız olarak rahatsız edici iç deneyimlerden kaçınmak için.

Kısa Vadeli Kazanç, Uzun Vadeli Ağrı

Davranışlar genellikle kısa vadeli sonuçları nedeniyle korunur. Bu, bir davranışı hemen takip edenlerin genellikle bu davranışı tekrar gerçekleştirip gerçekleştiremeyeceğimizi belirlediği anlamına gelir. Erteleme işlevi, üzücü düşüncelerden ve rahatsız edici duygulardan geçici bir rahatlama hissi sağlamaya hizmet ediyorsa, davranışın benzer gelecek durumlarda çoğaltılması muhtemeldir. Bununla birlikte, bu davranış modeli çoğu zaman kaygının artmasına ve bireylerin zorlu görevlere yaklaşmanın farklı ve daha etkili bir yolunu aramasına yol açar.

Erteleme Düzenini Değiştirme

Düşüncelere, duygulara ve davranışsal dürtülere verilen yanıtların sabit olmadığını bilmek önemlidir. Bu kalıplara yanıt vermenin çeşitli yollarını öğrenmek aslında bu davranış kalıplarını değiştirebilir ve gelecekte daha fazla istenen sonuçlara yol açabilir.

Duygularla Yeni İlişkiler Geliştirme

Birçok kişi, rahatsız edici duygulara farkında olmadan, duygusunu görmezden gelmeye, kaçınmaya veya geçersiz kılmaya çalışarak yanıt verir. Duyguları etiketleme ve gözlemleme birçok insan için yeni bir deneyim olabilir. Gerçekten de araştırmalar, etiketlemeyi ve duygusal deneyimleri etkilemenin rahatsız edici duygulara cevap vermenin iki yararlı yolu olduğunu göstermektedir (Burklund, Craske, Taylor ve Lieberman, 2015; Lieberman ve diğerleri, 2007; Torre ve Lieberman, 2018).

Düşüncelerle Yeni İlişkiler Geliştirme

Düşüncelerini değerlendirme ve zihniyet bu kalıbı değiştirmenin bir yoludur. Ayrıca, bir kutu düşüncelerinin aslında gerçek olup olmadığını değerlendirmek. Birini değiştirmenin diğer yolları olumsuz düşüncelerle ilişki düşünceyi etiketlemeyi (“Ben sadece…” diye düşündüm) ya da düşünceyi gökyüzünde bir bulut gibi geçirerek görselleştirmeyi içerir.

Davranışlarla Yeni İlişkiler Geliştirme

Kişinin davranışsal dürtülerine etkili bir şekilde yanıt vermek de yardımcı olabilir. Erteleme açısından, korku genellikle mevcut bir duygudur. Fakat korkunun sorumlu olması gerekmez. Kişinin hem korkmuş hissedebileceğini hem de zorlayıcı (ancak güvenli) bir göreve girebileceğini kabul etmek önemlidir. Bir duygu ile ilişkili eylem dürtüsünün tersini yapmak genellikle hem davranış kalıplarını değiştirmenin hem de yeni bilgileri öğrenmenin etkili bir yoludur (Linehan, 2014).

Sosyal Kaygı için Yardım Alma

Ulusal Sosyal Anksiyete Merkezi, bölgesel kliniklerin, sosyal anksiyete ve anksiyete ile ilgili problemler konusunda uzmanlaşmış sertifikalı bilişsel terapistler ile ulusal bir birlikteliğidir. Sosyal kaygıyı azaltmanıza yardımcı olabilecek şefkatli terapistlerimiz var. Şu anda bölgesel kliniklerimiz var. San Francisco, Columbia Bölgesi, Los Angeles, Pittsburgh, New York City, Chicago, Orange County üzerinde daha fazlası, Houston / Şeker Diyarı, Aziz Louis, Anka kuşu, Güney Florida, Silikon Vadisi, Dallas, Des Moines, San Diego, Baltimore, Louisville ve Philadelphia. Ulusal merkezimizle (202) 656-8566 numaralı telefondan iletişime geçin veya Bölgesel Klinikler iletişim sayfası bölgenizde yardım bulmak için.

Tarafından yazılmıştır,
Michelle Dexter, Ph.D.
NSAC – Los Angeles

Referanslar
Buckner, J.D., Zvolensky, M.J., Farris, S.G. & Hogan, J. (2014). Esrar kullanımı için sosyal kaygı ve başa çıkma güdüsü: Deneyimsel kaçınmanın etkisi. Bağımlılık Davranışlarının Psikolojisi, 28 (2), 568-574. https://doi.org/10.1037/a0034545

Burklund, L.J., Craske, M.G., Taylor, S.E., Lieberman, M.D. (2015). Eştanılığın bir fonksiyonu olarak sosyal fobide duygu düzenleme kapasitesini değiştirdi. Sosyal Bilişsel ve Duyuşsal Sinirbilim, 10 (2), 199-208. DOI: 10,1093 / tarama / nsu058

Ferrari, J.R. (1991). Kompulsif Erteleme: Bazı Kendinden Bildirilen Özellikler. Psikolojik Raporlar, 68 (2), 455-458. https://doi.org/10.2466/pr0.1991.68.2.455

Flett G.L., Blankstein K.R., Martin T.R. (1995) Erteleme, Olumsuz Öz Değerlendirme ve Depresyon ve Kaygıdaki Stres. İçinde: Erteleme ve Görevden Kaçınma. sayfa 137-167. Sosyal Klinik Psikolojide Springer Serisi. Springer, Boston, MA

Lieberman, M.D., Eisenberger, N. I., Crockett, M.J., Tom, S.M., Pfeifer, J.H., Way, B.M. (2007). Duyguları kelimelere dökmek: Duygu etiketleme, duygusal uyaranlara yanıt olarak amigdala aktivitesini bozar. Psikolojik Bilimler, 18 (5), 421-428. DOI: 10.1111 / j.1467-9280.2007.01916.x

Linehan, M., M., (2014). DBT Eğitim Kılavuzu. New York, NY: Guilford Press.

Torre, J.B. ve Lieberman, M.D. (2018). Duyguları Kelimelere Yerleştirme: Etiketlemeyi Örtülü Duygu Düzenlemesi Olarak Etkileyin. Duygu Değerlendirmesi, 10 (2), 116–124. https://doi.org/10.1177/1754073917742706
Source link

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı