Uncategorized

Sağlıksız yaşam tarzı faktörlerinin üstesinden gelmek, ciddi akıl hastalığı olan kişilerin yaşam beklentilerini artırabilir

Dergide yayınlandı BİRİNCİ PLOSBu çalışma, sağlıksız yaşam tarzı faktörlerinin üstesinden gelmenin SMI olanlarda yaşam beklentisini artırmada en büyük yararı sağlayacağını göstermiştir. Özellikle, şizofreni hastalarında sigarayı bırakmayı amaçlayan müdahaleler ve bipolar bozukluğu olan insanlar arasında yerleşik davranışı azaltma yaklaşımları, 2 yıl 5 ay artış ve bir yıl artış göstererek yaşam beklentisini artırmanın en umut verici yolları gibi görünmektedir. 3 aydır.

Şu anda SMI’li insanlar genel popülasyondakilerden ortalama 12 ila 15 yıl daha az yaşama eğilimindedir. SMI hastalarının ölümlerinin% 80’ine kalp hastalığı, solunum yolu hastalıkları, diyabet, kanser ve sindirim bozuklukları gibi yaygın hastalıklar neden olmaktadır. Tüm bu hastalıklar kısmen sağlıksız yaşam tarzı faktörleri, sosyal izolasyon ve yoksunluk ve sağlık hizmetlerinin yetersiz kullanımı ile ilişkilendirilebilir. Halk sağlığı politikasını bilgilendirmek için çalışma, SMI’li insanların yaşamlarında bu değişken faktörlerin ne kadar mücadele edilmesinin yaşam beklentisinde bir kazanca dönüşebileceğini tahmin etmeyi amaçlamıştır.

Sistemik gözden geçirmelerden elde edilen verileri kullanarak, araştırmacılar bir dizi farklı risk faktörü ile SMI’lılar arasındaki toplam ölüm sayısı arasındaki ilişki düzeyini tahmin etmişlerdir. Faktörler üç gruba ayrıldı: sigara içme ve fiziksel hareketsizlik gibi davranışsal risk faktörleri, tedavi alımı ve sağlık kaynaklarına erişim gibi sağlık risk faktörleri ve damgalanma ve dışlanma gibi sosyal risk faktörleri.

Araştırmacılar, bu faktörleri değiştirmeye yönelik müdahalelerin etkinliğini göz önünde bulundurarak, ortaya çıkabilecek yaşam beklentisindeki kazançları hesapladılar. Risk faktörlerini ele alan müdahalelere örnek olarak sigarayı bırakma girişimleri, anti-psikotik ilaçlara erişimi iyileştirme ve stigmayı azaltmak için eğitici yaklaşımlar verilebilir.

Analiz, tüm bu faktörleri ele alan yaklaşımların bipolar bozukluğu olanlar için dört yıllık doğumdan ve şizofreni hastaları için yedi yıl yaşam beklentisinde potansiyel bir kazanç sağlayabileceğini tahmin etmiştir. Yaşam beklentilerindeki kazançlar da yaşamın ilerleyen dönemlerinde tahmin edildi ve 65 yılda öngörülen kazanç bipolar bozukluk için üç yıl ve şizofreni için dört yıl oldu.

Enstitü Müdürü Dr. Alex Dregan Psikiyatri, Psikoloji ve Psikiyatri, King’s College London şunları söyledi:

Çalışmamız, şiddetli akıl hastalığı olan kişilerin sağlık davranışlarına, sağlık hizmetlerine katılımına ve sosyal sorunlarına değinerek yaşam beklentilerini potansiyel olarak yaklaşık 4 ila 7 yıl artırabileceğimizi göstermektedir. Analiz, ciddi akıl hastalığı olanlara yardımcı olmak için farklı yaklaşımlar göz önüne alındığında, bütünün parçaların toplamından daha büyük olduğunu ve aynı anda davranış, sağlık ve sosyal sorunları ele alan çok yönlü bir yaklaşımın alınması durumunda daha fazla fayda olduğunu göstermektedir. Sağlıksız davranışları azaltmayı ve altta yatan semptomları tedavi etmeyi amaçlayan daha etkili müdahaleler geliştirmek için yapılan daha büyük yatırımlar, ciddi akıl hastalığı olan kişiler ile genel nüfus arasındaki erken ölüm oranlarındaki boşluğun azaltılmasına katkıda bulunacaktır. “

Kaynak:

Dergi referansı:

Dregan, A., vd. (2020) Birleşik Krallık’ta ciddi akıl hastalığı teşhisi konan kişilerde yaşamsal mortaliteyi azaltmaktan beklenen yaşam kazancı. BİRİNCİ PLOS. doi.org/10.1371/journal.pone.0230674.
Source link

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı