Uncategorized

Probiyotiklerin Bipolar İçin Umut Verici Faydaları

Son Güncelleme: 24 Mar 2020

Duygudurum bozukluklarına yardımcı olmak için probiyotiklerin (yani “iyi bakteri”) rolüyle ilgili yeni araştırmalar vardır. Beynimiz ve bağırsak mikrobiyomumuz arasındaki bağlantı göz önüne alındığında, probiyotikler içindeki mikroorganizmalar, beyin davranışı ve ruh halleri de dahil olmak üzere sağlığımıza zarar veren iltihabı iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Gut-Brain Bağlantısı

Bilim beynimizin bağımsız hareket etmediğini keşfetti. Araştırmalar arasında güçlü bir bağlantı merkezi sinir sistemi ve gastrointestinal sistem“bağırsak-beyin ekseni” (GBA) olarak adlandırılır. GBA, vücudumuzdaki endokrin, bağışıklık ve otonom sinir sistemleri arasında iletişime izin verir. Yeni araştırmalar, trilyonlarca mikroorganizmaya ev sahipliği yapan bağırsak mikrobiyomumuzun insanlarda beyin gelişimini, davranışını ve ruh halini etkilemede önemli bir rol oynadığını gösteriyor.

Enflamasyon Önemlidir

Bağırsağın mikrobiyomunda değişikliklere yol açan iltihabın duygudurum bozuklukları ile ilişkili olduğuna dair kanıtlar artmaktadır. Bipolar ve GBA durumunda, çalışmalar vücudun bağışıklık sisteminin iltihaplanması veya aşırı uyarılmasının katkıda bulunan bir faktör olduğunu göstermektedir. Araştırmalar gösteriyor ki probiyotikler bir anti-enflamatuar etki üretir beyin sağlığı da dahil olmak üzere bir dizi sağlık koşulunun iyileştirilmesine yardımcı olabilir.

Probiyotikler Nelerdir?

Gıdalarda veya takviyelerde bulunan probiyotikler, canlı mayalar ve mikroorganizmalardır. vücuttaki “iyi bakteri” yi (normal mikroflora) iyileştirmek. Gıdalarda, probiyotikler yoğurt, kefir, elma sirkesi ve kimchi’de bulunabilir. Araştırmada kullanılan yaygın probiyotikler Bifidobacterium lactis ve Lactobacillus suşlar. Ek form genellikle iyi tolere edilirken, bağışıklığı baskılanmış kişilerde veya enfeksiyon riski yüksek olanlarda bunlardan kaçınılmalıdır.

Mani ve Gut Enflamasyonu

Johns Hopkins Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde mani nedeniyle hastaneden taburcu edilen hastalarla yapılan randomize bir çalışmada, ortalama olarak, hastaneye geri kabul yüzde 74 daha düşüktü probiyotik takviyesi alan hastalarda, plasebo alanlara kıyasla. Araştırmacılar, bu çalışmanın bağırsak mikrobiyomunun işlev bozukluğunun bipolar veya spesifik mani nedeni olup olmadığını söylemediğini, sadece bağırsak iltihabının bipolar semptomları şiddetlendirdiğini belirtiyor.

Depresyon, Kaygı ve Stresi Azaltma

Dergide yayınlanan araştırmalar Beyin, Davranış ve Bağışıklık bulundu probiyotiklerin ruminasyonu azaltmada olumlu etkileri vardı ve duygudurum bozukluğu olmayan insanlar için agresif düşünceleri azalttı. Çalışmanın yazarları, sonuçların probiyotik takviyenin depresyon için potansiyel bir önleyici strateji olarak kullanılması konusunda daha fazla araştırma yapılmasını gerektirdiğini söyledi. Başka bir çalışma, Beslenme Sinirbilimi bulundu probiyotikler depresyon, anksiyete ve stres ölçümlerini iyileştirdi.

Prebiyotikler ne olacak?

Prebiyotikler, bazı meyvelerde (örneğin, muzda) ve sebzelerde (örn. Kuşkonmaz) ve dirençli nişastalarda (örn. Baklagiller) bulunan sindirilemez bir lif şeklidir. Gibi davranırlar dost bakteriler için besin kaynağı Bağırsakta. Prebiyotiklerin bazı yararları ile ilgili erken araştırmalar bağırsak sağlığı ve bağışıklığının yanı sıra kemik sağlığının geliştirilmesi, yağ metabolizması, düzenli insülin duyarlılığı ve uyku içerir. Araştırmacılar ayrıca prebiyotiklere olumlu zihinsel sağlık yararları görüyorlar.

Kaynaklar:
Yıllıklar Genel Psikiyatri
Harvard Sağlık Yayıncılığı
Mayo Kliniği
Bipolar Bozukluklar (günlüğü Uluslararası Bipolar Bozukluklar Derneği)
Beyin, Davranış ve Bağışıklık
Beslenme Sinirbilimi
Source link

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı