Uncategorized

Nörogelişimsel Fizik Tedavi SP’li Çocuklarda Spastisiteyi Geliştirir, Ancak Hareketi Geliştirir, Çalışma Raporları
Haberlerde, Tedaviler ve Tedaviler

Gönderen: Stacy Grieve

Via: Serebral Palsi Haberleri Bugün

Güney Koreli bir araştırmaya göre, nörogelişimsel tedavi olarak bilinen bir fizik tedavi yaklaşımı, serebral palsi olan çocuklarda sallanmayı artırabilir ancak hareketi geliştiremez.

Çalışma, Fizik Tedavi Bilimi Dergisi, “Spastik serebral palsili çocuklarda nörogelişimsel tedaviye dayalı fizik tedavinin kas gücü, spastisite ve kaba motor fonksiyon değişikliği üzerine etkisi.”

SP’li çocuklar genellikle hareketle ilgili sorunlar yaşarlar. Bunlar kas zayıflığı, spastisite, sınırlı hareket aralığı ve bazı hareket fonksiyonlarının kaybıdır. Spastisite, istemsiz hareketlere yol açan kasların sertliği veya sıkılmasıdır.

Hareket sorunlarını ele almak için genellikle fizik tedavi gereklidir, ancak araştırmacılar en iyi yaklaşıma katılmamıştır.

Nörogelişimsel tedavi veya NDT, CP, inme veya kafa travması olan hastalarda hareketi iyileştirmek için uygulamalı bir yaklaşımdır. Bir hastanın hareketlerini yönlendirmeyi içerir. Taraftarlar, bir fizyoterapistin hastaları eğitirken hareketleri değerlendirmesine ve analiz etmesine izin verdiğini söylüyor.

Güney Koreli araştırmacılar, bir yıllık NDT fizik tedavisinin BF’li çocukların kas gücü, spastisitesi ve hareketi üzerindeki etkilerini araştırmaya karar verdiler.

Çalışmada 3 ila 18 yaşları arasında spastik serebral palsi olan 175 çocuk vardı. Çocuklarda NDT fizik tedavisi günde 35 dakika, haftada iki ila üç kez yapıldı. Araştırma ekibi, tedaviden önce ve sonra kas gücünü, spastisiteyi ve hareket kabiliyetlerini ölçtü.

Araştırmacılar Brüt Motor Fonksiyonel Sınıflandırma Sistemi (GMFCS) hastaların hareket işlevlerini sınıflandırmak. Bu sistem altında, kategori ne kadar yüksek olursa hastanın engeli de o kadar kötü olur.

Hastaların çoğunluğu – 112 – seviye III-V olarak sınıflandırıldı. Altmış üç hasta seviye I-II olarak kategorize edildi.

Bir yıllık tedaviden sonra araştırmacılar sadece hastaların spastisitesindeki değişikliklerin önemli ölçüde farklı olduğunu keşfettiler: azaldı. Kas gücü veya hareket kabiliyetlerinde değişiklik olmadı.

Araştırmacılar, spastisitenin GMFCS seviyeleri arasında farklılık gösterdi. GMFCS III-IV olarak sınıflandırılan çocuklarda I-II olarak sınıflandırılan çocuklardan daha fazla azalmıştır. Buna karşılık, GMFCS I-II düzeyindeki çocuklarda kas gücü III-V düzeylerinden daha fazla iyileşti. Her iki grupta da hareket kabiliyetinde anlamlı bir iyileşme görülmedi.

“Serebral palsi olan çocuklarda nörogelişimsel tedaviye dayalı fizik tedavi spastisiteyi azaltmada etkili gibi görünmektedir, ancak kaba motor fonksiyonunu iyileştirmemektedir” diye yazdı. “Bu nedenle, kaba motor fonksiyonunu iyileştirmek için başka girişimsel yaklaşımlara ihtiyaç vardır [movement ability] serebral palsi olan çocuklarda. ”

->


Source link

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı