Uncategorized

Mania Başladığında Ne Yapmalıyım

Son Güncelleme: 30 Mar 2020

Mania bana gizlice yaklaşabilir. Bir bölümü deneyimlemek üzere olduğumu fark ettiğimde, ilerlemesini önlemek için belirli adımlara yöneliyorum.

Ani Mani Başlığı

Bipolar bozukluktaki manik ataklar korkutucu olabilir. Sıklıkla
denilen bir fenomen nedeniyle , HA (nerede olduğunun farkında değilsin)
kendi davranışım veya hastalığım), kendimi manik bir aşamaya sürüklenirken bulabilirim
fark etmeden hızlı bir şekilde.

Manik tutmak için atabileceğim en önemli adımlar
bölüm aşağı iyi hissediyorum zaman yaptığımla benzer.

Manik Bir Bölüm Olduğunda Ne Yapmalıyım
Başlangıç?

 1. Sor
  destek sistemim, davranışımın ne zaman kapalı olduğunu bana bildirir. Sprees harcamaları,
  basınçlı konuşma, akatizi (amaçsızca hareket etme ihtiyacı), takıntılar
  hiçbir yerden ortaya çıkmazlar. Bunlar,
  manik faz. Bu tür davranışlardan haberdar olmam gerekiyor.
 2. Ayarlamak
  manik belirtiler ortaya çıkarsa harekete geçmek için bir eylem planı hazırlar. Böyle bir plan
  tedavi ekibimi semptomlarımın bir raporuyla çağırmayı,
  paraya veya kredi kartlarına erişim veya kendime zarar vermemek için sözlü bir sözleşme yapma
  herhangi bir şekilde.
 3. Yapmak
  doktorum ile son çare, “kurtarma” ilaç mevcut düzenlemeler
  yarış düşüncelerimi sakinleştirmek için. (Fazladan 1 mg.
  düşünceleri yavaşlatamazsam doktorum tarafından reçete edilen yaygın sakinleştirici
  başka bir şekilde aşağı.)

Manik Başını Hissettiğimde Yalnızsam
Davranışlar?

 1. İlk olarak, kocamı düşüncelerime bir kontrol görevi görmeye çağırıyorum. Ondan uzak olsam bile, deneyimlerimi doğrulamam ve daha az yalnız hissetmem gerekiyor.
  Ona ne düşündüğümü söylüyorum ve kafamda neler olup bittiğine dair fikrini soruyorum. O bir klinisyen değil, ancak neredeyse 27 yıldır evli olduğumuz için, uzman olan kişi olduğunu söyleyebilirsiniz. benim davranışı.
  Davranışlarınızı kontrol edebilen diğer güvenilir kişiler, ebeveynler veya sizi bölümler boyunca gören yakın arkadaşlar olabilir. Güvenliğinize güvendiğiniz ve bipolar semptomlarınızla ilgili deneyimi olan kişiler.
 2. Eğer aramızda kocam ve ben AM Garip davranarak, acil bir randevu almak için terapistim ve psikiyatristim ile iletişime geçiyoruz. İlk kim görebilirsek, biz de o görürüz.
 3. Bu arada sakinleştirici müzik yaptım. Stresli veya manik bir zihin durumundayken düşüncelerimi sakinleştirmek için kullandığım bir doğa müziği koleksiyonum var.
 4. Ayrıca rahatlamak için basit yoga pozisyonları yapıyorum. Son derece endişeli veya sınırda manik hissettiğim zamanlar için favorilerim “kedi” ve “inek” pozlarıdır – ellerimde ve dizlerimde kalkar, alternatif kemerler ve omurlarımı indiririm, ellerim omuzlarımın altında ve dizlerim kalçalarımın altına dizilmişti.
 5. Gerekirse, “kurtarma” ilaçlarımı alıyorum ve ne zaman aldığımı not ediyorum.
 6. Bir sonraki adım en zor olabilir: Yatağa gidiyorum zamanında.
  Bazen mani durumumu yönetmenin bu kısmı en zor olanıdır çünkü her türlü sinir enerjisine sahip olabilirim ve ev işi yapmak ya da yazı yazmak ya da gece geç saatlerde televizyon izlemek gibi başka bir eğlenceye katılmak istiyorum.
  Ama uyumaya çalışmanın – huzursuz hissetsem bile – bütün gece uyanık kalmanın, süpürgelikleri diş fırçasıyla öfkeyle temizlemenin daha iyi bir seçenek olduğunu öğrendim. Zihnim izin vermeyecek gibi görünse bile vücuduma dinlenme şansı veriyorum.
 7. Tedavi ekibimden biriyle randevum olduğunda, belirli bir plan oluşturduk. Elbette, yapmaya karar verdiğimiz şey, o sırada karşılaştığım özelliklere bağlı olarak değişir. Ancak yine de son adım aynı. Son adım, şüphelendiğiniz gibi, takip etmektir.
 8. Son olarak, tedavi ekibimin oluşturduğu plana tam olarak uymak için kararlı bir çaba sarf ediyorum. Bu bir ilaç değişikliği, daha sık danışmanlık seansları veya hastaneye yatış anlamına gelebilir. Ekibime güveniyorum, bu yüzden rehberliklerini yürekten alıyorum.

Mania Çekici Göründüğünde Ne Yapmalıyım?

En ilgili davranış, elbette, maninin gerçekleşmesini durdurmak istemiyor. “Sadece” hipomanikmiş gibi hissediyor olsanız bile, maninin köşede beklediğini bilin. Büyüsüne kapılırsam ciddi hasar verebileceğini kendime hatırlatıyorum. Tedavi edilmeyen veya yanlış yönetilen mani ilişkileri, benlik / zihin hissini, finans / kredi derecelendirmesini ve daha fazlasını yok edebilir –izin verirsek.

Bunlar benim için çalışan adımlar. Sizin için uygun olanlardan farklı olabilirler. Ancak en büyük paket, maninin ne kadar eğlenceli ve oyun olmadığını bilmek. Bu bipolar tehlikeli bir durumdur ve ele alınması gerekir.

Maninin başlangıcını hissettiğinizde veya erken hipomanik davranışları tanıdığınızda hangi adımları atıyorsunuz?
Source link

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı