Uncategorized

İşletmelerde Duygusal Zeka Neden Önemli

Duygusal zeka – ya da duygusal zeka bölümünün kısaltması olan EQ – kişinin duygularını tam olarak kullanabilme yeteneği olarak tanımlanır. Duygusal olarak zeki insanlar, tüm sosyal becerilerine (öz farkındalık, empati ve benzerleri dahil) tam olarak hakimdir ve liderlik pozisyonlarına yerleştirildiğinde, kutunun dışında düşünmeye ilham verirken başkalarının görüşlerine saygı duyarlar.

Ayrıca, işletmeler EQ’nun çalışanların üretkenliği ve katılımı üzerindeki etkisini fark etmeye başlıyor. Mülakatlar sırasında “yumuşak beceriler” ölçmek her zaman işe alım çabalarının bir parçası olmasına rağmen, birçok takım duygusal zekayı ölçmek ve adayların pratik yeterliliklerin yanı sıra bu faktörlere dayalı bir işe uygun olup olmadığını belirlemek için yöntemler bulmaktadır.

Duygusal zeki çalışanları işe almanın değeri çok mantıklıdır – ciro bir şirket için maliyetli olabilir ve verimsiz bir çalışanı tutmak da aynı derecede kötü olabilir. High-EQ çalışanları daha esnek ve ekiplere yerleştirmek ve yeni durumlara uyum sağlamak daha kolaydır. Çeviklik, değişmek ve değişime yanıt vermek için işten ayrılma odasına referansla sık sık kuşatılan bir terimdir ve çalışanların çevikliği bunun gerçekleşmesinin temelidir.

Duygusal zekayı tanımlamak öznel olabilir – özellikle röportaj bağlamında. Yine de, yeni bir adayı değerlendirirken dikkat edilmesi gereken birkaç faktör vardır. Çoğu durumda, söz konusu işe EQ ile ilgili soruları uygulamak kolaydır ve halihazırda endüstri normu olan mülakat sorularının cevapları, bir bireyin duygusal bir durumu nasıl ele alacağı hakkında çok şey ortaya çıkarabilir.

Öz yönetim

Kişinin düşündüğünün aksine, stoizm yüksek EQ’nun ayırt edici özelliği değildir. Aksine, EQ değeri yüksek olan bireyler, karar verme süreçlerine girmelerine veya kızarık davranmalarını teşvik etmelerine izin vermeden duygularını olgun bir şekilde ifade edebilirler.

Kendi kendini yönetebilme, bireyleri stres ve tükenmişlikten kaçınmalarına ve basit bir maaş ödemesinin ötesindeki nedenlerle motive etmelerine yardımcı olur. Çoğu zaman, en iyi öz-yöneticiler, özerk olarak çalışabilen yüksek performans gösteren kişilerdir.

Öz farkındalık

Her birey, yetiştirilme, eğitim, kişisel bağlantılar ve ilgi alanları aracılığıyla sosyal koşullarının bir ürünüdür. Kimse tamamen önyargısız değildir, ancak herkesin kendisini eleştirel olarak değerlendirme ve kör noktalarının mevcut zihniyetlerine göre nerede olduğunu anlama gücü vardır.

Röportaj sorusu “en büyük zayıflığın nedir?” şaka gibi bir şey haline geldi, arkasındaki fikir kesinlikle değil. Bunun yerine, öz-farkındalığı değerlendirmenin daha iyi bir yolu, bir adaydan geçtikleri bir öğrenme deneyimi veya zaman içinde bir şeyde nasıl iyileştiklerine inandıkları hakkında soru sormaktır.

Empati

Diğer insanlarla etkileşim gerektiren herhangi bir pozisyonda empati, karşıt bakış açılarını anlamak ve başkalarıyla bağlantı kurmak için kritik öneme sahiptir. Bu öğrenilebilen bir beceridir ve özellikle iş dünyası liderleri için kritik öneme sahiptir. Empati ile “iyi” olma arasındaki fark, ikincisinin görünüşlerini sürdürmeye çalışması, birincisi ise diğer kişiyi aktif olarak anlamaya çalışmasıdır.

İlişkileri yönetimi

Empati de ilişki yönetiminin büyük bir bileşenidir, ancak daha fazlası da buna girer. Sosyal farkındalık, çatışma çözme ve karşılıklı saygı bir işletmenin ilerlemesine yardımcı olabilir. Aslında, işyerindeki sorunları özlü bir şekilde çözme yeteneği, duyma ve dedikodu için kaybedilen üretkenlik süresini önleyebilir.

İşletmeler için Yeni İdealler

Kariyerlere yönelik tutumlar önceki on yıllardan büyük ölçüde değişti, modern çalışanlar sadece istikrar, ilerleme ve kazanç değil, işlerinden de tatmin olmak istiyorlar. Ve eğer istedikleri bir pozisyonları yoksa, işçilerin% 30’unun her 12 ayda bir kariyer veya iş değiştirdiği gerçeği ile kanıtlandığı gibi, ayrılmak için her zamankinden daha fazla yetkilidirler. Mevcut kariyer fırsatlarının genişliği genişledikçe, genç bireyler kendilerini adamış hissettikleri bir yer bulma eğilimindedir. Liderlik ve iş arkadaşlarından kaynaklanan toksisite, bir işi bozabilir ve başka yerlere bakan çalışanlar gönderebilir.

Yüksek EQ’lu iş liderleri, bir işyerini çalışanlar için daha davetkar ve anlamlı hale getirebilir. Ve yine, sadece çalışanlarla arkadaş olmakla ilgili değil. Liderler, çalışanlarla zor sohbetler yapmaya ve hata yaptıklarında bile onlara empati ile cevap vermeye istekli olmalıdır. Aslında, Development Dimensions International (DDI) tarafından hazırlanan bir rapor, empatili liderlerin çoğu kilit yönetim becerisinde yüzde 40 daha yüksek puan aldığını kaydetti.

Duygusal zekaya göz atmanın, bir çalışanın uzun vadeli yaşayabilirliğini değerlendirmek için her şeyin sonu olmadığı konusunda uyarılmalıdır. EQ zamanla ve pratik olarak geliştirilebilir ve çoğu zaman eleştirel düşünmek zaman alır uzun bir yol kat edebilir. Ayrıca, testler sübjektif olma eğilimindedir ve belirli bir adayın veya çalışanın güçlü yanlarını ve değerini değerlendirmek için işletmelerden dikkatle düşünmek gerekir.

Her durumda, EQ bilinci, güçlü bir ekip oluşturmak ve liderlerin çalışanlarla anlamlı bir şekilde bağlantı kurmasına yardımcı olmak için çok önemlidir. Modern kariyer değişiyor ve bireyler her zamankinden daha fazla, kendileri için olumlu bir ortam yaratan liderliğe ihtiyaç duyuyorlar.


Tim Noonan, CEO’su Lockton Pacific Serisidünyanın en büyük bağımsız sigorta aracılığı.


REZERVASYON YAP
ERİN FALCONER!

Erin aşırı planlanmış, bunalmış kadınlara daha fazlasını nasıl başarabileceklerini gösterir. Erkekler tarafından yazılan geleneksel üretkenlik kitapları, kadınların yapılacaklar listesine bakarken hissettikleri kültürel baskıların karmaşasına zar zor dokunmaktadır. Sh * t Nasıl Yapılır size hayatınızın mükemmelleşmek istediğiniz üç alanında nasıl sıfırlanacağınızı öğretecek ve daha sonra geri kalan hakkında nasıl yükleneceğini, dış kaynak kullanımını veya sadece bir lanet vermeyi bırakacağınızı gösterecek.
Source link

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı