Uncategorized

Genetik mutasyonun farelerde bilişsel esnekliği artırdığı bulundu

Ulusal Sağlık Enstitüleri’ndeki araştırmacılar farelerde bilişsel esnekliği geliştirmek için bilinen ilk genetik mutasyon olduğuna inandıklarını keşfettiler – değişen durumlara uyum sağlama yeteneği. KCND2 geni, nöronlar boyunca ilerleyen elektrik sinyallerini kontrol eden potasyum kanallarını düzenleyen bir proteini kodlar. Elektrik sinyalleri, nörondan nörona geçen kimyasal habercileri uyarır. Araştırmacılar, NIH’nin Eunice Kennedy Shriver Ulusal Çocuk Sağlığı ve İnsani Gelişme Enstitüsü’nde (NICHD) Nörofizyoloji Bölümü şefi Dax Hoffman tarafından yönetildi. İçinde görünür Doğa İletişimi.

KCND2 proteini, bir enzim tarafından modifiye edildiğinde, nöronlarda elektriksel uyarı oluşumunu yavaşlatır. Araştırmacılar, KCND2 geninde tek bir baz çiftini değiştirmenin, proteinin sinir uyarılarını sönümleme yeteneğini arttırdığını buldular. Bu mutasyona sahip fareler, bilişsel bir görevde mutasyon olmadan farelerden daha iyi performans gösterdi. Görev, yeni bir yere taşınmış olan biraz su altında kalmış bir platform bulmak ve yüzmekti. Mutasyona sahip fareler, yeniden yerleştirilmiş platformu mutasyon olmadan muadillerinden çok daha hızlı buldu.

Araştırmacılar, mutasyonun hayvanların beynindeki sinir ağlarını etkileyip etkilemeyeceğini araştırmayı planlıyorlar. Geni ve proteini incelemenin nihayetinde insanlardaki bilişsel esnekliğin doğası hakkında içgörülere yol açabileceğini eklediler. Ayrıca, hepsi KCND2’deki diğer mutasyonlarla ilişkili olan epilepsi, şizofreni, Kırılgan X sendromu ve otizm spektrum bozukluğunun daha iyi anlaşılmasına yardımcı olabilir.

Kaynak:

Dergi referansı:

Hu, J., vd. (2020) Pin1 tarafından Kv4.2’nin aktiviteye bağlı izomerizasyonu bilişsel esnekliği düzenler. Doğa İletişimi. doi.org/10.1038/s41467-020-15390-x.
Source link

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı