Uncategorized

Daha fazla zihinsel sağlık hizmeti kullanımı gençler arasında intihar olasılığını azaltır.

Ohio State Üniversitesi Wexner Tıp Merkezi’ndeki araştırmacılar tarafından yürütülen çok aşamalı Medicaid kayıtlı kişilerin çalışması, epilepsi, depresyon, şizofreni, madde kullanımı ve bipolar bozukluğu olan gençler arasında intihar riskinin en yüksek olduğunu buldu. Buna ek olarak, intihar tarihinden önceki 30 gün içinde daha fazla ruh sağlığı ziyareti olanlar arasında intihar ihtimali azaldı.

Araştırmacılar, intihar nedeniyle ölen çocukların ve ergenlerin genel popülasyondan nasıl farklı olduklarını görmek için klinik profilleri ve ruh sağlığı hizmeti kalıplarını karşılaştırdı. Bugün yayınlanan bulgular JAMA Pediatri.

Bildiğimiz kadarıyla, Medicaid popülasyonu içindeki çocuklar ve ergenler için intihar etmeden önce klinik profiller ile sağlık ve ruh sağlığı hizmeti kullanım alışkanlıklarını inceleyen bir çalışma yoktur. İntihardan ölenlerin sağlık hizmetlerinden yararlanma biçimlerinin genel nüfustan ne şekilde farklı olduğunu anlamak, intiharı önleme çabalarını hedeflemek için çok önemlidir. “

Cynthia Fontanella, baş araştırmacı, bölüm profesörü psikiyatri State Wexner Tıp Merkezi’nde sağlık ve davranış sağlığı

Bu popülasyon temelli vaka-kontrol çalışması, ülkenin tüm bölgelerini kapsayan ve toplam çocuk Medicaid popülasyonunun% 65’ini oluşturan 16 eyaletten gelen ABD Medicaid verileri ile mortalite verilerini birleştirmiştir.

Çalışma, 1 Ocak 2009 ile 31 Aralık 2013 arasında intihar nedeniyle ölen 910 yaşındaki 910 gence cinsiyet, ırk, etnik köken, Medicaid uygunluk kategorisi, devlet ve yaş.

Her iki grupta da araştırmacılar sağlık ve davranışsal sağlık ziyaretlerini intihar tarihinden önceki altı aylık dönemde incelediler. Ziyaretler, klinik özellikler ve intihar arasındaki ilişkiler incelendi.

Klinik özellikler psikiyatrik tanıları (dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu, davranış bozuklukları, depresyon, bipolar bozukluk ve diğer duygudurum bozuklukları, anksiyete bozuklukları, şizofreni / psikoz, madde kullanımı ve diğer ruh sağlığı bozuklukları) ve kronik tıbbi durumları (diyabet, nöbet bozuklukları, serebral palsi) içeriyordu. , astım veya kanser.)

Fontanella, “Çalışmamız, intihar nedeniyle ölen gençlerin% 41’inin, ölümden önceki altı ay içinde en az bir zihinsel sağlık tanısına sahip olduğunu buldu. “Bulgularımız, özellikle duygudurum bozuklukları, şizofreni ve madde kullanımı olmak üzere psikiyatrik bozukluğu olan gençlerin intihar riski açısından rutin olarak değerlendirilmeleri ve bilişsel davranışçı terapi gibi intihar için yüksek yoğunluklu, kanıta dayalı tedaviler almaları gerektiğini göstermektedir.”

Amerika Birleşik Devletleri’nde, 10-24 yaş arası insanlar arasındaki intihar oranı 1999’dan bu yana% 50 artmıştır. İntihar, şu anda bu yaş grubunda ikinci önde gelen ölüm nedenidir ve 2017’de yaklaşık 6.800 ölüme neden olmaktadır.

“Gençler arasında intihar önemli bir halk sağlığı sorunudur. Bulgularımıza dayanarak, Medicaid’e kayıtlı gençler için – ziyaretlerin sıklığı ve psikiyatrik tanılar temelinde hedeflenen – intihar oranlarını azaltma potansiyeline sahip olduğuna inanıyoruz, “Fontanella dedi.

Kaynak:

Dergi referansı:

Fontanella, C.A., vd. (2020) İntiharla Ölen Medicaid Kayıtlı Gençlerin Klinik Profilleri ve Sağlık Hizmetleri Kalıpları. JAMA Pediatri. doi.org/10.1001/jamapediatrics.2020.0002.
Source link

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı