Uncategorized

Bipolar, COVID-19 ve İntihara Karşı Koruma

Son Güncelleme: 25 Mar 2020

Bu çalkantılı zamanlarda intihar riski artar. Kendinizi ve sevdiklerinizi bu çok gerçek ama önlenebilir tehditten nasıl koruyacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Uyarı: İçerik tetikleniyor olabilir.

COVID-19’un belirsiz zamanlarına girdik ve sürekli stres geliyor intihara karşı daha fazla hassasiyet. Güvenlik açığı zirvesinin tam zamanlaması, bu pandemideki zirve gibi, kendi başına belirsizdir. Farklı insanlar için farklı olabilir. Birçoğu, beklediğim gibi, bu krizi hayranlık uyandıracak, sadece acil kriz sona erdiğinde ve diğer sıkıntılar üzerimize düştüğünde umutsuzluk bulacaktır. Belirlenmiş komut dosyası yok. Bilinmeyene hazırlanmak kolay değil.

Bipolar bozukluğu olan bireyler şaşırtıcı insanlardır; Size ve hepsine hayranım – bir Asla şaşkına dönmeyen enerji ve yaratıcılık ben mi. İnsanlığın sınırlarını ve her şeyin arasında ifade edersiniz. Ancak bipolar fiyat, sizi başkalarının bilemeyeceği seviyelere yükselten yoğunluk ve reaktivitedir ve sizi genellikle Dante’nin cehenneminin bilinmeyen derinliklerine çekebilir.

Aile ve arkadaşlar hem
destek ve türbülans okyanusunda hava dayak adası.
bipolar pandemik ve quixotic ruh hallerinin belirsizlikleri,
“mükemmel bir fırtına”.

Ve yaklaşan herhangi bir fırtınada olduğu gibi, planlama da kilit öneme sahiptir. “Kapakları batırdığımızda” ve sosyal mesafeyle meşgul olmak ve kendimize iyi bakın (iyi dinlenmek ve sakinlik uygulamak), intiharı önleme planımız olmalı. Riskler, özellikle bu gibi zamanlarda bol miktarda bulunur ve kimin acil tehlikede olduğunu bilmek zordur. Birçok intihar beklenmedik olsa da, sizin ve sevdiklerinizin bu tehdide karşı korumak için alabileceğiniz önleyici tedbirler vardır.

İntihar Düşünceleri ve Davranışları

Bundan daha sakin zamanlarda bile intihar düşünceleri çoğu duygudurum bozukluğunda yaygındır. Herhangi bir kayda değer şiddeti olan depresyonu olan herkesin, en azından zaman zaman ölümleri ve açık planlardan Tanrı’ya mümkün olan en kısa zamanda cennete götürmek için Tanrı ile yalvarmaya kadar uzanan karanlık düşünceleri barındırması muhtemeldir. Düşünceye etki eden intihar davranışı, bipolar bozukluğu olan bireylerin üçte birinde hayatlarının bir döneminde görülür.

İntihar ile Hangi Faktörler İlişkilidir?

İntihar davranışı konusundaki tıbbi anlayışımız, araştırmacıların intihar nedeniyle ölen kişilerin kayıtlarını gözden geçirdiği “psikolojik otopsi” ye dayanmaktadır. Genellikle araştırmacılar, olaydan önceki kişinin zihin durumunu belirlemek için aile üyeleriyle temasa geçti. Yaygın özellikler arasında depresyon, alkol veya uyuşturucu bağımlılığı ve kararsız mizaç ve dürtüsel davranış öyküsü bulunur. İntihar nedeniyle ölen tüm bireylerden, Yüzde 95’inde psikiyatrik hastalık var.

Depresyonu tanımlamak ve tedavi etmek en iyilerden biridir
intiharı önlemenin yolları. Madde bağımlılığı bozuklukları için tedavi arama ve ele alma
kişisel ve sosyal ilişkilerdeki krizler ileriye dönük bir yol sunabilir – fakat
faktörü depresyonun etkisinden ağır basar.

Bilimsel makale ve kitapların puanları
intihar davranışı için risk ve koruyucu faktörlerin tanımlanması hakkında yazılmıştır.
depresif, izole ve madde bağımlılığı olan yaşlı erkek
hayatını sona erdirmenin, genellikle daha yüksek risk altında olduğu düşünülürse,
ilişki krizinde daha genç, dürtüsel bir kişi girişim riski altında
bu yardım için bir savunma olarak yorumlanır.

Depresyonu olan herkes kendine zarar verme riski bu da intiharla ilişkili davranışlara yol açabilir. Depresyonunuz yükseldikçe, duygusal durumunuz geride kalırken enerji seviyeleriniz artabilir. Kombinasyonu sürekli depresif bir ruh hali bağlamında iyileştirilmiş enerji riskli bir dönemdir ve yakından izlenmelidir.

İntihar Düşüncelerimi Yönetmek için Ne Yapabilirim?

Kişisel korunma stratejileri daima
tedavi sağlayıcınızla görüşün. Aşağıdaki iki uçlu buldum
intihar ruminasyonlarını söndürmede hastalarımın çoğu için yararlı teknik:

 • ilk nokta, her şeye dokunan bir iç tartışmaya girmekten kaçınmaktır
  ölüm veya intiharla ilgili (örneğin, “Hayat buna değer mi?”).
 • İkinci,
  kendi tekrarlayan düşüncenizle müdahaleci düşüncelere karşı koymak, örneğin “Bu,
  şimdi benim için bir seçenek değil ”veya“ Ben ilerleyeceğim; İyi olacak.” Olabilir
  yerinden etmek için zihninizde tekrar tekrar yinelediğiniz herhangi bir basit cümle
  müdahaleci ruminasyonlar. Kapınızda istenmeyen bir satış elemanı bulmak gibi – siz
  “Hayır, teşekkür ederim; İlgilenmiyorum ”dedi.

Sevdiğim Kişinin İntihar Riskini Nasıl Azaltabilirim?

Aile ve arkadaşlar bu salgın sırasında ve sonrasında sevdiklerinden endişe duyuyorlar: “Kaybolmak, hatta ölmek isteme düşüncelerinin depresyonun bir parçası olduğunu biliyorum. Senin için ne kadar kötü oluyorlar? Son zamanlarda kötüleşiyorlar mı? ” Herhangi bir endişede, sevdiklerinizle bir randevuya katılmak için izin istemeniz ve şahsen yapılıp yapılmadığı bakım sağlayıcı ile endişelerinizi dile getirmeniz önerilir. teletıp ve teleterapi. Belirgin kendine zarar verme araçlarına erişim kaldırılmalıdır.

Yakın intihar belirtileri genellikle birey tarafından gizlenir, çünkü herhangi biri planlarını tanırsa müdahale edeceklerini bilirler. Sevilen birinin intihar riski konusunda herhangi bir endişe varsa, buna göre hareket edin. Sevdiklerinize intiharı sorun. Endişelerinizi söyleyin. Bir sağlık uzmanıyla görüşün. Yardım hattını arayın veya psikiyatrik acil servis. Eğer olduğuna inanırsan yakın tehdit, polis ve mahkemelerden tavsiye isteyin.

İntihar, öngörülmesi en zor davranışlardan biridir ve daha da fazlası COVID-19 zamanlarında; başarısız bir önlem yoktur. Önleme, bilinmeyen bir fırtınaya yelken açtığımızın farkındalığı ve kabulü ile başlar ve insanlığın kendimizi sağlıklı ve güvenli tutmak için “güvertede tüm ellere” ihtiyacı vardır.

Kaynaklar:
Bugün Amerika
Johns Hopkins Tıp
Güncel
Psikiyatride Güncel Görüşler (Dergi)
Ulusal İntiharı Önleme Yaşam Hattı
Source link

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı