Uncategorized

Bipolar Bozukluk Nedir? | bpHope.com

Son Güncelleme: 27 Mar 2020


Mesaj Görüntüleme Sayısı:
230013

Görüntüleme

Göre Ruhsal Bozuklukların Tanısal ve İstatistiksel El Kitabı (DSM – V), bipolar bozukluk tedavi edilebilir bir hastalıktır ruh hali, düşünce, enerji ve davranıştaki aşırı değişikliklerle işaretlenir. Manik depresyon olarak da bilinir, çünkü bir kişinin ruh hali “kutuplar” —manya (yüksekler) ve depresyon (düşükler) arasında değişebilir. Ruh hali değişikliği saatler, günler, haftalar veya aylarca sürebilir.

Bipolar ne değildir

Bu hastalık bir karakter kusuru veya kişisel zayıflığın işareti DEĞİLDİR.
Bipolar kimi etkiler?

Bipolar bozukluk tüm yaşlar, ırklar, etnik gruplar ve sosyal sınıflar arasında bulunur. Verilerine göre Ulusal Eştanı Anket Çoğaltması (NCS-R), bu hastalık yaşamlarının bir noktasında yaklaşık on bir milyon Amerikalıyı etkiliyor. Genellikle erken ergenlik döneminde başlar, genellikle gençlik yıllarında depresyon olarak görülür, ancak erken çocuklukta veya hayatta daha sonra başlayabilir.

Her ne kadar eşit sayıda erkek ve kadın gelişse de bipolar bozukluk, hastalığın sunumu ve seyri cinsiyetler arasında farklılık gösterir. Hakemli bir araştırma çalışması akademik dergide yayınlandı Kuzey Amerika Psikiyatri Klinikleri 2003 yılında bipolar bozuklukla ilişkili cinsiyete bağlı farklılıklar tespit edilmiştir. Birincisi, erkekler hastalıklarına manik bir bölümle başlarken, kadınlar depresif bir bölümle başlar. Benzer şekilde, kadınlar erkeklerden daha sık karışık mani, depresif ataklar ve hızlı bisiklet sürüyor.

Hastalık ailelerde geçme eğilimindedir ve genetik bir bağ olduğu görülmektedir. Aslında, bir inceleme makalesi saygın akademik dergide yayınlandı Nörobilim bipolar bozukluğa “tıbbi bozuklukların en kalıtılabilir” denir. Devam eden araştırmalar, birini bu hastalığa yatkın hale getiren spesifik genleri belirlemeye çalışır.

Depresyon ve diğer ciddi hastalıklar gibi, bipolar
bozukluk ayrıca eşleri, partnerleri, aile üyelerini, arkadaşları,
ve iş arkadaşları. için bakıcılar ve sevdiklerinizle ilgili konulara göz atın
bipolar bozukluk ile buraya tıklayın
.

Bipolar bozukluk türleri

Farklı türleri bipolar bozukluk yüksek ve düşük semptomların örüntüleri ve şiddeti ile belirlenir. DSM-V dört temel türü tanımlar:

Bipolar I bozukluk en az bir hafta süren veya bireyin hastaneye yatırılmasını gerektirecek kadar şiddetli olan bir veya daha fazla manik atak ile karakterizedir. En az iki hafta süren depresyon atakları ve karışık durumlar ile birlikte hipomani de ortaya çıkabilir (depresyon ve mani veya hipomani belirtileri birlikte mevcut olduğunda).

Bipolar II bozukluk en az bir hipomanik atak eşlik eden bir veya daha fazla depresif atak ile karakterizedir. Hipomanik atakların manik ataklara benzer semptomları vardır, ancak daha az aşırıdır ve uzun sürmez. Bununla birlikte, kişinin davranışı normdan gözlemcilere açıkça farklıdır. 2003 araştırma çalışmasına göre, Bipolar II kadınlarda erkeklerden daha yaygındır.

Siklotimik bozukluk yüksek ruh hali durumlarının (mani veya hipomani gibi) dönemleri ve en az 2 yıl süren depresif ruh hali dönemleri ile karakterizedir. Siklotimik bozukluğu Bipolar I ve II’den ayıran şey semptom şiddetidir – ne yüksek ne de depresif duygudurum durumları (hipo) mani veya depresyon için tanı kriterlerini karşılayacak kadar aşırı değildir. Ancak bu, bu spesifik bozukluğun tedavi gerektirmediği anlamına gelmez.

Diğer Belirtilmiş ve Belirtilmemiş Bipolar ve İlişkili Bozukluklar için ölçütlere uymayan bipolar semptomlar içerir Bipolar I, Bipolar II veya siklotimik bozukluk.

İçin ek duygudurum bozukluklarının tanımları, buraya Tıkla.

belirtiler

Bu hastalığı olan çoğu insan “yüksekler” ve “düşükler” den bahsetmektedir. Bu salınımlar aşırı enerjiden derin umutsuzluğa kadar şiddetli olabilir. Ruh hali değişimlerinin şiddeti ve normal yaşam aktivitelerini bozma biçimleri bipolar ruh hali bölümleri sıradan ruh hali değişikliklerinden.

Mani belirtileri:
• Artan fiziksel ve zihinsel aktivite ve enerji
• Artan ruh hali, abartılı iyimserlik ve kendine güven
• Aşırı sinirlilik, agresif davranış
• Yorgunluk yaşamadan uyku ihtiyacında azalma
• Yarış konuşması, düşünceler ve fikirlerin uçması
• Artan cinsel dürtü
• Düşüncesiz davranış

Depresyon belirtileri:
• Uzun süreli üzüntü veya açıklanamayan ağlama büyüleri
• İştah ve uyku düzeninde önemli değişiklikler
• Sinirlilik, öfke, endişe, ajitasyon, kaygı
Karamsarlık, enerji kaybı, sürekli uyuşukluk
Suçluluk ve değersizlik duyguları
• Konsantre olmama, kararsızlık
• Tekrarlayan ölüm düşünceleri

Belirtileri tanıma ve yönetme konularına göz atmak için burayı tıklayın.

Çocuklarda ne kadar yaygındır?

Bipolar bozukluğun, bozukluğu olan ebeveynlerin çocuklarını etkileme olasılığı, ebeveynlerin çocuklarından daha fazladır. 2007 uzunlamasına bir araştırmaya göre, bir ebeveyn bu hastalığa sahip olduğunda, çocuklarının bipolar bozukluk geliştirme riski yaklaşık% 30-40’tır (4’te 1 veya 3 şansta 1). Benzer şekilde, her iki ebeveynin de bozukluğu olduğunda, çocuklarında da gelişme riski% 60’a yükselir (her 2 şansta 1).

Semptomları çocuklarda tanımak zor olabilir, çünkü çocukların ve ergenlerin yaşa uygun duygu ve davranışlarıyla karıştırılabilirler. Belirtiler çeşitli davranışlarda ortaya çıkabilir.

Göre Amerikan Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi AkademisiABD’de depresyonu olan 3.4 milyon çocuğun üçte biri aslında bipolar bozukluğun erken başlangıcını yaşıyor olabilir.

Çocuklarda bipolar bozukluk ile ilgili konulara göz atmak için buraya tıklayın.

Tedavi seçenekleri

Halen araştırılmakta olan birçok umut vaat eden yeni tedavilerle birlikte birkaç farklı terapi bulunmaktadır. Bipolar bozukluğun tedavisi zor olabileceğinden, bu hastalığı tedavi etme konusunda deneyime sahip bir psikiyatriste veya bir pratisyene danışmanız şiddetle tavsiye edilir. Tedaviler ilaç tedavisi, konuşma terapisi ve destek gruplarını içerebilir.
Source link

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı