Uncategorized

Bilim adamları doğanın hücrelerdeki genetik bilgilere nasıl erişebileceğine dair gizemi ortaya koyuyor

Avustralyalı bilim adamları, bu kadar sıkı bir şekilde paketlenmiş olmasına rağmen, doğanın hücrelerdeki genetik bilgilere nasıl yararlı bir şekilde erişebileceğiyle ilgili gizemin bir kısmını çözdüler.

Keşif, hücrelerin metreleri DNA’yı metrenin sadece milyonda biri kadar bir alana yerleştirme ihtiyacının neden olduğu ‘giriş / çıkış’ sorununun etkili bir şekilde çözülmesine yardımcı olur – ancak aynı zamanda, DNA. Ayrıca, bu süreçteki kusurların şizofreni ve kanser gibi hastalıklara nasıl katkıda bulunduğunu anlama yollarının sağlanmasına yardımcı olur.

Yaşam ve Çevre Bilimleri Okulu’nda Profesör Joel Mackay tarafından yönetilen biyokimyacılar, belirli bir motor proteinin (CHD4), ‘genetik pamuk makaraları’ olarak hayal edilebilecek şeylere sıkıca biriktirilen genetik bilgilere erişmek için kullanıldığını ortaya koydu.

Araştırma bugün Doğa İletişimi.

Profesör Mackay şöyle dedi:

Bu protein, bir hücrenin kaderini ve dışarıdan gelen sinyallere tepki verme yeteneğini belirleyen bilgilere erişim sağlamak için DNA’mızı etkili bir şekilde yeniden şekillendirir. Hücre bölünmesi ve DNA onarımı dahil olmak üzere hücrelerin yaptığı hemen hemen tüm çalışmalar için kritik bir proteindir. “

Bu süreci anlamak, uzun vadede nörogelişimsel bozukluklar ve bazı kanserler için tedaviler geliştirmek için kritik olacaktır.

Bu hastalıklar kısmen, bu işlem tarafından yönlendirilen DNA’nın yeniden modellenmesindeki kusurlar tarafından tetiklenir.

Protein CHD4 ve onun yakın partnerleri, polijenik nörogelişimsel bozukluklar, şizofreni ve bipolar bozuklukta olduğu gibi ciddi zihinsel yetersizliğe neden olan GAND gibi nadir monojenik bozukluklarda da önemli risk faktörleri olarak ortaya çıkmaktadır. “

Profesör Joel Mackay, Yaşam ve Çevre Bilimleri Fakültesi

CHD4 proteinindeki işlevini bozan mutasyonların da endometriyal karsinom ile ilişkili olduğunu söyledi.

Kaynak:

Dergi referansı:

Zhong, Y., vd. (2020) CHD4, giriş ve çıkış tarafı DNA translokasyonunu ayırarak nükleozomları kaydırır. Doğa İletişimi. doi.org/10.1038/s41467-020-15183-2.
Source link

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı