Uncategorized

Avukatlık Grupları, Alabama’nın Ventilatör Rasyon Planının Engelliler ve Hastalara Karşı Ayrımcılık Yaptığını Söyledi

C. Dixon tarafından

2009 yılında Alabama’da oluşturulan bir plan Alabama Eyaleti Acil Durum Operasyon Planı COVID-19 krizinin ortasında olduğumuz için uğursuz etkileri var.

Plan, kitle yaralı solunum acil durumunda hastanelerin hastalara nasıl öncelik vermesi gerektiğini özetlemektedir. Ventilatör erişimi gerektiren hasta sayısı mevcut ventilatör sayısını aşarsa, zor kararlar alınması gerekecektir. Devlette ventilatör erişimi çeşitli hastalara reddedilebilir. tıbbi durumlarkalp durması, şiddetli travma, demans, metastaz yapmış kanser, ciddi yanıklar, son dönem organ yetmezliği, AIDS gibi immünolojik bozukluklar ve ciddi zihinsel gerilik dahil.

Ama bu sadece ilk adım. Pandemi, bu kısıtlamalara rağmen ventilatör kullanılabilirliğini aşırı yüklemeye devam ederse, sadece bazı hastaların ventilatör erişimine izin verilmeyecek, aynı zamanda zaten bir tane kullanan hastalar da çıkardı eğer yeterince hızlı gelişmiyorlarsa, genel sağlık durumu daha iyi olan birine verilebilir.

Fotoğraf: Adobe Stock / Halfpoint

“Alabama’da bu pandemi sırasında tıbbi tedavi arayan bileşenlerin ihtiyaç duydukları bakımı alamayacakları ya da daha az ya da öteki olarak gördükleri için acı çekebilecek ya da ölebilecekleri acımasız” dedim Genel Müdür Gena Richardson Ark Alabamazihinsel ve gelişimsel engelli insanları savunan kar amacı gütmeyen bir gruptur. “Ülke çapında milyonlarca engelli insanın yaşamı tehlikede ve hayatlarının değeri var.”

Bu yazı yazıldığı sırada, Alabama’da eyalet genelinde 1.344 ventilatör mevcut ve ortalama bir günde yaklaşık 546 kullanılıyor. Yani kabaca var 800 ventilatör tüm durumda, beklenen koronavirüs vakalarının saldırılarını ele almak için.

Plan

Fotoğraf: Adobe Stock / loris86me

Bu acil durum planı COVID-19’a yanıt olarak oluşturulmadı – on yıl önce oluşturuldu. Fakat şimdi bu planın gerçekte harekete geçebileceği bir durum kendini gösterdiğine göre, bazı savunuculuk grupları faul ağlıyor. Plan sadece vali tarafından bir halk sağlığı acil durumu ilan edilen kitlesel bir kayıp olayı sırasında harekete geçirilecek. Bu zaten oldu. Alabama Valisi Kay Ivey 13 Mart’ta koronavirüsü böyle ilan etti.

“Birçok insanın ciddi şekilde etkilendiği yaygın salgınlar nedeniyle koşullar son derece ciddi hale gelirse, ventilatör bakımı ve Yoğun Bakım Ünitesi (YBÜ) bakımının kullanılabilirliği herhangi bir bölgede son derece sınırlı hale gelebilir” devletler. “Bu koşullar altında, burada açıklanan son başvuru önlemleri, ortak hastane kaynaklarının, olağan tedarikçi kaynaklarının ve Halk Sağlığı Departmanının işbirliği çabalarıyla elde edilebilen kaynakların doğru bir şekilde değerlendirilmesi ve mevcut dış kaynaklarla istişareden sonra her hastane tarafından kullanılabilir. AIMS aracılığıyla tükenmiş.

“Tüm çabalar, destekleyici bakımın başkalarından çıkarılmasını gerektirse bile, hayatta kalma şansı en yüksek olanlara agresif tedavi sağlamak için yönlendirilmelidir.”

Katmanlar

Fotoğraf: Adobe Stock / LIGHTFIELD STUDIOS

Planın, iki acil doktor Alabama Halk Sağlığı Departmanı (ADPH) Newsweek’e açıkladı planın “çok sayıda tıp, hukuk dini, akademik ve etik profesyonellerinden gelen girdilerle” yaratıldığını.

Kademe 1, devlet düzeyinde uygulanmaktadır ve vali, halk sağlığı acil durumu olan bir kitle kazazedesi olayı ilan ederek tetiklenmektedir. Bu zaten oldu. İlk aşama ventilatör tedavisine öncelik vermek için hastanın SOFA (Sıralı Organ Yetmezliği Değerlendirmesi) puanına bakan bir değerlendirme planı kullanır. Yukarıda belirtildiği gibi, ventilatör kullanımından hariç tutulabilecek bazı tıbbi durumlar arasında kalp durması, şiddetli travma, demans, metastaz yapmış kanser, ciddi yanıklar, son dönem organ yetmezliği, AIDS gibi immünolojik bozukluklar ve ciddi zihinsel gerilik yer alır.

Seviye 2 ve 3, kaynaklar tükendikçe ortaya çıkan özel durumlara dayanarak yürürlüğe girmek üzere bireysel hastanelere bağlıdır. Seviye 2’de bir hastane ventilatör desteğini seçici olarak geri çekme mekanik ventilasyona ve antibiyotik ve sıvılar gibi diğer destek önlemlerine cevap vermeyen hastalar için.

Seviye 2 altında faaliyet gösteren çabalar yeterli değilse ve bu kaynaklar hala tükendiyse Seviye 3 yürürlüğe girebilir. Seviye 3’te ventilatör erişimi için daha da katı kısıtlamalar uygulanacaktır.

Şikayet

Fotoğraf: Adobe Stock / Kiryl Lis

Alabama Engelliler Savunuculuğu Programı (ADAP) 24 Mart’ta ABD Sağlık ve İnsan Hizmetleri Bakanlığı Sivil Haklar Ofisi’ne (OCR) şikayette bulundu. Engelli Amerikalılar Yasasını (ADA) ihlal ediyor ve diğer yasalar çünkü zihinsel ve bilişsel engelli insanlara karşı ayrımcılık yapıyor. Engelleri nedeniyle sağlık hizmetlerinden vazgeçmeleri halinde ölebilecek Alabama vatandaşları adına başvuruda bulundular. Ofisin götürmesini istiyorlar acil eylem bu durumda.

“Bu kriz döneminde, toplumumuzdaki diğer insanların yaşamlarını engelliliklerine göre devalüe edemeyiz,” dedim Alabama Engelli Savunuculuğu Programı Direktörü James Tucker ise yaptığı açıklamada. “Ahlaki açıdan yanlış ve yasayı ihlal ediyor. Topluluğumuzun üyelerini ölüme terk etmeye hazır olan sağlık hizmetleri profesyonellerini dizginlemek ve acilen ihtiyaç duyulan rehberlik sağlamak için OCR’ye izin veriyoruz.

“OCR, ​​Alabama ventilatör rasyon planının getirdiği sivil hakların ihlalini açıkça ve kesin bir şekilde ifade etmek için hızlı bir şekilde hareket etmezse, planın yürürlüğe girmesi durumunda ölümcül sonucunu geri almanın bir yolu olmayacaktır.”

Bu yazı yazıldığı sırada ABD İnsan Hakları Ofisi açıldı birden fazla sivil hak soruşturması Alabama gibi eyaletlerdeki tıp sağlayıcılarının, koronavirüs acil durumları sırasında engeller, ırk, yaş veya diğer faktörler temelinde ayrım yapamamasını sağlamak.


Source link

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı