Uncategorized

Araştırma, Otizmli Birçok Çocuğun Ağız Sağlığı Sorunlarına Sahip Olduğunu BuluyorUygun büyükgüzel_ctg_belowtitle

Güney Afrika’da yapılan bir araştırmaya göre, otizmli çocuklar çeşitli nedenlerden dolayı daha fazla ağız sağlığı problemi yaşıyor.

Ağız sağlığı sorunları, kötü temizlik alışkanlıkları, yiyecek seçenekleri ve ilaçlar nedeniyle ortaya çıkabilir. Bazı davranış sorunları bile sorunu daha da kötüleştirebilir. Örneğin otizmli biri kafa vuruşu gibi kendine zarar verici davranışlarda bulunursa, ağızlarını etkileyebilir. Aynı şekilde, dudaklarınızı veya dişlerinizi seçmek gibi alışkanlıklar da, tıpkı koşullar gibi kötü oral sonuçlara neden olabilir. pikabir kişinin gerçekte yenilebilir olmayan nesneleri yediği veya çiğnediği yer.

Otistik çocukların neden ağız sağlığı sorunlarına daha eğilimli olduklarını bilmek, bizi bir çözüm yönünde göstermemize yardımcı olabilir.

Fotoğraf: Adobe Stock / didesign

ders çalışma dergide yayınlandı BMC Ağız Sağlığı. Araştırmacılar 149 çocuk Güney Afrika’daki KwaZulu-Natal eyaletindeki özel okullara devam eden otizmle. Çocuklar 7 ila 14 yaşları arasındaydı. Güney Afrika’da özellikle otistik çocukların ağız sağlığına bakan ilk çalışma.

Onlar çocukları inceledi çürümüş, eksik ve dolu dişler, diş etlerinin iltihabı, plak, taşlama nedeniyle diş aşınması ve yumuşak doku travması için. Buna ek olarak, araştırmacılar çocukların ebeveynlerinden bir anket doldurmalarını istedi.

Anket sonuçları çocukların çoğunun bir karbonhidrat diyetini veya bir karbonhidrat ve protein kombinasyonunu tercih ettiğini göstermiştir. Ayrıca yumuşak yiyecekleri tercih ettiler. Bazı çocuklar yumuşak yiyecekleri ağızlarının arkasına sıkıca tuttu ve bu da diş çürümesine neden oldu. Çocukların aldığı ilaçlar ağız sağlığını da etkiledi. Neredeyse% 45 ASD’li tüm çocuk ve ergenlerde ağız sağlığı, aşırı büyümüş diş etleri, diş ağrıları, tükürük değişiklikleri, uzun süreli kanama ve şeylerin tadındaki değişiklikler gibi diş sağlığı üzerinde olumsuz yan etkileri olan ilaçlar kullanılır.

Fotoğraf: Adobe Stock / Rido

Araştırmacılar, çocukların% 42.3’ünün iyi ağız hijyeni uygulamalarına dair kanıt bulunduğunu keşfetti. Bununla birlikte, çocukların yarısından fazlası,% 52.9, günde sadece bir kez dişlerini fırçaladı.

Bunu buldular Çocukların% 85,2’sinde boşluklar vardı kalıcı dişlerinde çocukların% 47’sinde hafif diş taşlama kanıtı, çocukların% 43.6’sında diş etlerinde hafif şişlik ve% 56.3’ünde dudak ısırma kanıtı (yumuşak travma) vardı.

Fotoğraf: AdobeStock / aysegull

Araştırmacılar, özel gereksinimli okulların Güney Afrika’daki farkındalığı artırmak ve diş hekimliği uygulamalarını geliştirmek için öğrencilerine oral hijyen programlarına sahip olduğunu öne sürüyor. Ebeveynleri ve bakıcıları eğitecek programlar da önerilmektedir. Görünüşe göre eksikliği hem önleyici diş tedavisi hem de toplumdaki restoratif tedaviler.

Otizmi olanların çoğunda Oral Apraksi adı verilen Motor Bozukluğu vardır: Aşağıdaki “İleri” ye tıklayınız!

C. Dixon okumayı, şarkı söylemeyi, yemeyi, içmeyi, yazmayı ve diğer fiilleri sever. Sevdiklerini ziyaret etmek ve yeni yerler keşfetmek için ülke çapında dolaşmaktan hoşlanır, ancak özellikle kocası, oğlu ve köpeği ile evde olmayı sever.

Uygun büyükgüzel_ctg_belowcontent


Source link

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı