Uncategorized

Araştırma ekibi nöronları yönlendiren bir molekülü tanımlar

Habenula, beynin merkezinde küçük bir bölgedir, ancak insanların yaşamları için çok önemlidir. Beynin “nörotransmitterlerini” kontrol eden sinir hücreleri gruplarından, yani dopamin, noradrenalin ve serotonin gibi maddelerden oluşur. Bu maddelerin salınması, örneğin ağrı veya korkuyu algılamak ve ruh hali ile ilgili davranışları düzenlemek için uyaranlara cevap vermek için temeldir ve şizofreni, otizm ve depresyon gibi durumlarda rol oynar.

Bilim adamları habenula’yı uzun zamandır tanıyorlar, ancak sinir sistemi koşullarındaki etkileri hakkında çok az şey biliniyor. İşte tam da sonuçları “Trento Üniversitesi tarafından koordine edilen bu genetik çalışma”gelişme“, gelişimsel biyoloji bilim dergisi, keşfetmek için yola çıktı.

Araştırma çalışmaları ağırlıklı olarak Trento Üniversitesi’nin Hücresel, hesaplamalı ve bütünleştirici biyolojisi Cibio’dan Lucia Poggi liderliğindeki moleküler ve hücresel oftalmoloji laboratuvarının desteğiyle translasyonel nörogenetik laboratuvarında, üniversitelerle işbirliği içinde gerçekleştirildi. Heidelberg (Matthias Carl, Trento’ya taşınmadan önce orada çalışıyordu) ve Padova.

Çalışmanın koordinatörü Matthias Carl şunları açıkladı:

Beyin son derece karmaşıktır ve milyarlarca nöron, aralarında kesin bağlantılar bulunan mükemmel bir senfonide üretilir. Bu süreçte bir şeyler ters gittiğinde, günlük yaşamımız ve davranışımız için, örneğin şizofreni, otizm veya depresyon gibi hastalıklara neden olabilecek yıkıcı sonuçlar olabilir. Balıktan insana tüm omurgalı hayvanlarda bulunan habenula, bu koşullarla ilişkili önemli bir beyin yapısıdır. “Nörotransmitterleri”, senfoniyi yönlendiren kimyasal maddeleri serbest bıraktığı için postane görevi görür.

Araştırma ekibi, habenula nöronlarının doğru bileşimi ve beyindeki bağlanabilirliği için gerekli olan bir molekül tanımladı. İyi bilinen bir tümör baskılayıcı olan bu molekül (Wnt inhibitör faktör 1, Wif1), nöronların bu senfonisinde ve düzgün işleyişinde de önemli bir rol oynar ve otizmde rol oynayabilir. Molekül, beyin yapısı ve bir dizi nörolojik bozukluğu birbirine bağlayan bu bilgi, beyin hastalıklarına yönelik araştırmalar için yeni yönler açar, umarım sadece yaşam kalitesini bozacak şekilde tedavi edilebilen ciddi durumlar hakkında daha fazla bilgi edinir. insanlar.

Kaynak:

Dergi referansı:

Guglielmi, L., vd. (2020) Habenüler nöron çeşitliliği ve beyin asimetrisi için Wnt sinyalinin geçici kontrolü gereklidir. gelişme. doi.org/10.1242/dev.182865.
Source link

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı